Jūra

PUBLIKĀCIJAS

Kāpēc līdzcilvēka atbalsts ir svarīgs depresijas slimniekam?

Raksts portālā "Delfi"

Skumjas tāpat kā prieku piedzīvo katrs cilvēks savā dzīvē, tomēr bēdīgais garastāvoklis var ieilgt. Šajā laika posmā ir svarīgs tuvinieku atbalsts un izpratne par to. Uz sarunu aicinājām psiholoģi Inetu Lazdāni, lai uzklausītu speciālista viedokli par to, kā palīdzēt cilvēkam, kurš cieš no depresijas.

Sākt no jauna. Ne vienmēr tā ir šķiršanās

Žurnāls "Ieva"

Vairs nevaru izturēt! Šķiršos un sākšu visu no nulles! Veidošu jaunas attiecības, izvēloties partneri, kurš ir foršāks, iejūtīgāks, un arī attiecības balstīšu uz citiem pamatiem. Bet, dusmām noplokot, aptveru, ka diez vai zāle ir zaļāka citur, varbūt tepat jāmēģina atšķirt baltu, tīru lapu. Bet vai tas maz ir iespējams?

VIŅŠ UN VIŅA MĀTE

Portālam "Es Pati"

Dēla un mātes attiecību modelis ir būtisks faktors dēla tālāk partnerattiecību veidošanas procesā. Tas, cik patstāvīgs un neatkarīgs savu lēmumu pieņemšanā, atbildīgs savā rīcībā,cik sievieti cienīt un respektēt spējīgs, cik maigs vai agresīvs savās izpausmēs pret partneri būs vīrietis, tas lielā mērā būs atkarīgs no viņa pieredzes attiecībās ar savu māti. Šīs visas minētās kvalitātes vīrieša dzīvei un jo īpaši partnerattiecību pieredzei ir ārkārtīgi nepieciešamas. 

NAUDA

Žurnāls „Māksla mīlēt”
Laura Blumberga 

NAUDA IR TAS PATS, KAS SEKSS. Vīrietim daba ir paredzējusi dot. Sievietei – ņemt. Tas nenozīmē, ka viņa nedod pretim – dod, bet retāk. Toties kaut ko lielu un īpašu. Bioloģiski sieviete vīrietim sniedz pretī grūtniecību, psiholoģiski – laimes un dzīves piepildījuma izjūtu. Bet tas iespējams vien tad, ja viņa gana daudz saņēmusi. Arī vīrietim ir dabiski būt devējam – dzīvodams ar sajūtu, ka spēj nodrošināt sievieti vai ģimeni, viņš jūtas savu uzdevumu augstumos. Arī sieviete saņem sev nepieciešamo – fiziskās drošības sajūtu, ko rada nauda. Visi ir vairāk vai mazāk apmierināti. Līdz brīdim, kad šajā sistēmā kaut kas mainās. 

KAUT SAKOSTIEM ZOBIEM

Žurnāls „Ieva” , Guna Roze

Fakts – dzīvesbiedriem ir sekss. Attiecību sākumā kā likums tas ir vētrains un baudpilns. Vēlāk izrādās – vienam nepatīk tas un nepatīk šitas, negribas tagad un negribas vispār. Bet!!! – vai otrs jau sākumā nejuta, ka „es gribu dejot rokenrolu, viņa (viņš) polonēzi”?
Nejuta, jo kad tu esi iemīlējies, tu neesi normālā stāvoklī – tu esi psihotisks. Robežas neeksistē, vecās darbības shēmas vairs nav,- uz iemīlēšanās viļņa tu esi kā salietojies, arī sekso kā salietojies, nefiltrē detaļas. Kad šis periods pāriet, vecās shēmas atgriežas un izlien visi īleni no maisa. Gulta tam ir kā radīta,- gultu brīnišķīgi var izmantot kā līdzekli, lai paustu neapmierinātību ar otru cilvēku. Kādreiz negribēt var jebkurš, bet, ja viens regulāri ir spiests darīt to, ko negrib un kad negrib, beigās tas izaug par „es vairs negribu vispār.”

EZERA SONĀTE

Žurnāls „Māksla mīlēt”
Rubrika: Cits skatījums
Teksts: Guna Roze
Konsultē: aktieris un režisors Intars Rešetins; pāru konsultante Ineta Lazdāne

Bankrots

Liekot zem lupas Regīnas Ezeras romānu „Aka”, pēc kura motīviem uzņemta Rīgas Kinostudijas filma „Ezera sonāte”, gribējās vilkt paralēles ar tādiem darbiem, kā „Zirgu vārdotājs”, „Medisonas apgabala tilti”,„Lepnums un aizspriedumi”, kas visi vēsta par skaistajām un trauslajām vibrācijām starp diviem cilvēkiem, kad ir gana daudz šķēršļu, lai mīlestība paliktu nepiepildīta. Taču izrādās, ka R.Ezeras stāsts ir par ko citu. 

ES JAU PATI NĀKU

Žurnāls „Māksla mīlēt”
Rubrika: Cits skatījums
Teksts: Guna Roze
Konsultē: Individuālpsiholoģe un pāru konsultante Ineta Lazdāne; aktieris Andris Bulis – Ulda lomas atveidotājs 2004.gadā G.Poļiščukas iestudētajā izrādē „Pūt, vējiņi!” Nacionālajā teātrī.

Raugoties uz latviešu pērles „Pūt, vējiņi!” tēlu attiecībām, nav jāatstāsta saturs, toties ir ļoti daudz izejmateriāla: Raiņa oriģinālluga, visiem zināmā G.Pieša filma un neskaitāmi iestudējumi Latvijas teātros. Šajā gadījumā runājam par diviem – pirms 10 gadiem Nacionālajā teātrī iestudēto un šobrīd repertuārā esošo izrādi Liepājas teātrī.

 

STĀSTS NAV PAR OŠIEM

Žurnāls „Māksla mīlēt”
Rubrika: Medaļas otra puse?
Teksts: Guna Roze
Konsultē: dramaturgs un režisors Lauris Gundars, individuālpsiholoģe un pāru konsultante Ineta Lazdāne

Viens no spieķiem attiecību ritenī ir dzīvošana klišejās. Par lietu kārtību, par to, kurš ir balts, kurš melns; kura patiesība ir vienīgā un neapstrīdamā. Taču nekas nav tā, kā izskatās, jo lācītim vienmēr kaut kas ir vēderā. Tikai zāģu skaidas? Tā atkal ir klišeja. Lai patrenētos ieraudzīt arī medaļas otru pusi, kopā iztirzāsim visiem zināmu mākslas darbu (literatūra, teātris, kino) varoņusun viņu attiecību samezglojumus. Šoreiz vecie labie Rūdolfa Blaumaņa „Indrāni”.