Jūra

EMOCIJAS, JŪTAS UN SAJŪTAS

DUSMAS

Dusmas ir tās emocijas, par kurām sabiedrībā bieži vien valda uzskats kā nevēlamām, kā tādām, no kurām būtu vēlams izvairīties. Tomēr tās ir tik pat dabiskas kā jebkuras citas emocijas. Tām ir sava funkcija, jo dusmas ir mūsu atbilde iekšējai bezspēcības sajūtai. To noliegšana, sapresēšana, apspiešana var radīt daudz negatīvu blakusparādību, sākot ar emocionālu izvirdumu, jo šīs jūtas ir atliktas un krājas, veidojot reizēm atombumbas sprādziena efektu vēlāk, līdz pat smagām saslimšanām, ieskaitot audzējus. 

GAIDAS

Tas ir spiediens. Tās ir vilšanās potenciāls. Tās sastindzina. Visas attiecības, kurās tās ir klātesošas, ir ar rūgtuma piegarša. Jo tas, kurš gaida, tas jau sevi ir novirzījis sarūgtinājuma virzienā, jo līdz galam gaidas nevar tikt apmierinātas. Otrs nekad tieši to mums neiedos, ko mēs gaidām. Klāt būs interpretācijas piegarša. Savukārt, izjūtot gaidas pret sevi, tas ir kā izjust presējošu spiedi. Pretreakcija var būt divējāda .- tā var būt pretestība un spītēšanās.

BAILES

Bailes ir diezgan neviennozīmīgas emocijas. Primāri tām ir aizsargfunkcija, kas ir vajadzīga pašaizsardzības nolūkos. Tās ir organisma atbildes mehānisms, sastopoties ar draudiem, līdz ar to nodrošinot pašsaglabāšanos. Tomēr tās ne vienmēr mūs pasargā, tās mēdz mūs sastindzināt situācijās, kas nav mūs fiziski apdraudošas, bet, mūsuprāt, emocionāli.

PRIEKS

Prieks ir mūsu dzīves enerģija. Tas dod spēku dzīvot un darboties, tas dod iedvesmu. Prieks ir būtiskākā sastāvdaļa attiecībās, kurās esam, darbā, ko darām, hobijā, kam veltām laiku. Ja tas ir klātesošs, nekas nav par grūtu, nekas nav neiespējams, gribas tur būt un ieguldīties, jo neapzināti jūtam, ka dubultā saņemsim atpakaļ caur prieku.

MIERS

Miers, kas Tevī. Miers, ne miegs. Miers ir stāvoklis, kurā iekšēji katrs varam vēlēties nokļūt. Lai ko mēs darītu, lai ko vēlētos saniegt, piedzīvot, sajust, miers mums dod stabilo dzīves pamatu un mērķi dzīvei. Miers izpaužas sevis pieņemšanā, situācijas pieņemšanā, citu pieņemšanā. pašapziņā un sapratnē, ka es esmu lIdzvērtīgs citiem un citi man, lai kas nenotiktu, es tikšu ar lietām galā. Veselīga pašapziņa. 

MĪLESTĪBA

„Mēs mīlam pieprasīt, tāpēc ka mīlam, tāpēc ka mīlam par maz...’’ tā kādā dziesmā dzied Ainars Mielavs. Šķiet, tur nav, ko piebilst. Ļoti trāpīgi! Kas ir mīlestība? Uz šo jautājumu ir centušies atbildēt simtiem gudro dažādos laikos, bet galīgā atbilde vēl nav rasta. Varbūt tāpēc, ka izjūtas ir grūti aprakstīt ar vārdiem, varbūt tāpēc, ka katram tas ir atšķirīgi? Tas ir fenomens, kas mīt mūsos, kas formējas mūsos, kurā dzīvojam, pēc kura tiecamies, ko mācāmies visu mūžu. Pretēji tam – lai atbildētu, kas ir mīlestība, vieglāk atbildēt, kas noteikti nav.